Romatoloji
Ana Sayfa | Romatoloji

Randevu

Randevu Almak İçin 0362 230 88 98 Nolu Telefonu Arayabilir veya Online Randevu Alabilirsiniz.

  • 0362 230 88 98


Romatoloji


Romatoloji

Başta kas-iskelet sistemi hastalıkları olmak üzere iltihabi(inflamatuar) ve iltihabi olmayan romatizmal hastalıklarla ilginenen bilim dalıdır. Eklem, omurga, kas ağrıları, eklem şişlikleri, sabah tutukluğu gibi şikayetler hastayı romatoloğa getiren sebeplerdir. Bunun yanında vücudumuzdaki diğer organ ve sistemler de romatizmal hastalıklarda etkilenebilmektedir (Göz, akciğer, kalp, böbrekler, deri gibi). Ailede romatolojik hastalık varlığı önemlidir.

Romatoloji kliniğinde şu hastalıkların tanı ve tedavisi yapılmaktadır:

Romatoid artrit(eklem romatizması)

Ankilozan spondilit (omurga romatizması)

Psöriatik artrit (sedef romatizması)

Gut ve psödogut hastalığı

Lupus, Sjögren, skleroderma, inflamatuar miyozitler gibi otoimmün bağ dokusu hastalıkları, Raynaud hastalığı

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF)

Behçet hastalığı

Vaskülitler (damar iltihabı)

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi)

Osteoporoz (kemik erimesi), osteomalazi gibi kemikleri etkileyen hastalıklar

Fibromiyalji, epikondilit, tendinit gibi yumuşak doku romatizmaları

Bel, boyun, omurga ağrıları

Karpal tünel sendromu gibi sinir sıkışmaları

Bu hastalıkların teşhisinde fizik muayenin yanı sıra bazı kan tetkikleri, röntgen, ultrason, MR gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Tedavide ilaç tedavisi, gerektiğinde eklem ve yumuşak doku enjeksiyonları yapılmakta, egzersiz önerilmektedir. Ağrısız bir hayat ve yaşam kalitesi hedeflenmektedir. Eklem ve omurga bozukluklarının oluşmaması, diğer organlarda başka komplikasyonların gelişmemesi açısından romatolojik hastalıkların tedavisi ve takibi önemlidir.

(Devamı)
image

Atasam

Sağlık Grubu

Samsun'un Hastanesi" sloganı ile , Samsunlu doktorların güç birlikteliğiyle, yola çıkan Atasam Grup bölge insanına kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.


2006 yılında kurulan Atasam Hastanesi ve Atasam Çarşamba ve Atakum Tıp Merkezi toplam kalite anlayışı ile tıbbi etik değerlerden taviz vermeden, her biri alanında uzman hekimleri ve sağlık çalışanları ile güncel, koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetleri ile tıbbın gelişimine katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.

image

ATASAM

HASTANELER

Samsun'un ilk özel hastanelerinden biri olan Atasam Hastanesi, 7 katta toplam 5568. metrekare kapalı alana sahip olup, Samsun'da hastane mimarisi ile inşa edilen ilk hastane özelliğini taşımaktadır.