Kanser
Ana Sayfa | Kanser

Randevu

Randevu Almak İçin 0362 230 88 98 Nolu Telefonu Arayabilir veya Online Randevu Alabilirsiniz.

  • 0362 230 88 98


Kanser


Meme Kanseri

Antik çağlara ait papirüslerde rastlanan meme kanseri için o zamanlar tedavi bölümünde tek bir cümle yazılıydı, “Tedavisi yoktur.”
Teknoloji ve hekim deneyimlerinin artması sayesinde artık erken tanı ile meme kanseri tedavi edilebilir bir hastalık olmuştur.
Meme kanseri Türkiye’de kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır.

Meme kanserinde hastalar genellikle ellerine gelen meme kitlesi veya ağrısı şikayeti ile bir hekime başvururlar.

Teknoloji çağını yaşadığımız bugünlerde, meme ultrasonu ve mamografi tanıya yardımcı olan ilk tetkiklerdir.

Gerekli görüldüğünde meme manyetik rezonans (MR) çekilebilir. Kanser şüphesi olan lezyonlar için iğne biyopsisi yapılır.


Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Düşük dozda radyasyon ışını kullanarak
görüntü elde edilen mamografi, görüntüleme yöntemleri arasında, meme kanserini en erken safhada saptayabilen yöntemlerin başında gelir
. Meme Ultrasonu ise, hem kolay hem de radyasyon riski olmadan yapılabilen bir görüntüleme yöntemidir. Kadınların ayda bir kere elle
kendi kendilerini muayene etmeleri; 20-40 yaş arasındaki kadınların 3 yılda bir kere meme USG ve genel cerrahi muayenesi olmaları;
40 yaşını geçmiş olan kadınların yıllık meme USG ve genel cerrahi muayenesinin yanında 2 yılda bir mamografi çektirmeleri gerekir.
Aile hikayesinde meme kanseri olan kadınların özellikle yakınlarının meme kanseri olduğu yaşın 10 yıl öncesinden başlayarak bu
kontrolleri aksatmadan yaptırmaları gerekir.

(Devamı)
image

Atasam

Sağlık Grubu

Samsun'un Hastanesi" sloganı ile , Samsunlu doktorların güç birlikteliğiyle, yola çıkan Atasam Grup bölge insanına kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.


2006 yılında kurulan Atasam Hastanesi ve Atasam Çarşamba ve Atakum Tıp Merkezi toplam kalite anlayışı ile tıbbi etik değerlerden taviz vermeden, her biri alanında uzman hekimleri ve sağlık çalışanları ile güncel, koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetleri ile tıbbın gelişimine katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.

image

ATASAM

HASTANELER

Samsun'un ilk özel hastanelerinden biri olan Atasam Hastanesi, 7 katta toplam 5568. metrekare kapalı alana sahip olup, Samsun'da hastane mimarisi ile inşa edilen ilk hastane özelliğini taşımaktadır.