Göz Hastalıkları
Ana Sayfa | Göz Hastalıkları

Randevu

Randevu Almak İçin 0362 230 88 98 Nolu Telefonu Arayabilir veya Online Randevu Alabilirsiniz.

  • 0362 230 88 98


Göz Hastalıkları


►Bölüm Hakkında
Atasam Hastanesi Göz Merkezi'nde muayene ve ameliyatlar; refraktif cerrahi, katarakt cerrahisi, glokom, kornea, üvea-retina, vitreoretinal cerrahi, şaşılık, nörooftalmoloji, oküloplastik, kontakt lens konularında deneyimli doktorlar tarafından en ileri muayene ve tetkik cihazları kullanılarak yapılmaktadır.

Kliniğimizde kullandığımız Teşhis metodları;

Retinal kamera ve Göz anjiografisi; Göz bebeği genişletilmeden gözün ön ve arka bölümünün renkli fotoğraflanması,tespit edilen lezyonların işaretlenip,boyutlarının ölçülüp kayıt altına alınması,

Fluoresein anjiografi çekilerek ağ tabaka(retina),retinal damar ve sinirlerdeki anormalliklerin tespit edilmesi.

OCT (göz arkası tomografisi):Görme siniri ve retina(ağ tabaka) tabakalarının tomografik olarak değerlendirilmesi.

Bilgisayarlı görme alanı incelemesi: Özellikle Glokom (göz tansiyonu) hastalığı ve diğer görme yolları hastalıklarının tespit ve takip edilmesi

Vision Screener (Fotorefraktometre);Göz kırma bozukluklarının 1 metre mesafeden hasta ile temasa gerek olmadan kolayca tespit edilmesi.(Bebek,okul öncesi çocuk,fiziksel ve zihinsel geçici veya kalıcı engel durumlarında)

Pakimetri ; Gözün önündeki cam tabaka (kornea) kalınlığının tespiti.

Biometri ve ultrasonografi ; Gözün ön-arka uzunluğunun tespiti ve katarakt ameliyatı öncesi göz içi mercek numara tespitinin yapılması.Göz içi ve arkası tabakalarının seçilemediği durumlarda ultrason ile değerlendirme yapılması.

Komputerize lensmetre; Tek ve çok odaklı gözlük camlarının dijital olarak ölçülmesi.

Komputerize tonometre; Göz tansiyonunun hava püskürtme yöntemi ile ölçülmesi,

Otokeratorefraktometre; Gözdeki kırma kusuru ve kornea uzunluklarının ölçülmesi,

Slit lamp biyomikroskop; Gözün ön ve arka bölümünün açılı lambalı mikroskop ile incelenmesi.

Gonyoskopi ve aplanasyon tonometri; Goldmann lensin küçük aynası ile iris (gözün renkli bölümü)-kornea düzlemindeki açı anormalliklerin tespiti,SPAETH evrelemesi ile derecelendirilmesi.Göz tansiyonunun halen altın standart ölçüm metodu olan aplanasyon tonometri yöntemi ile ölçülmesi

Schirmer ve BUT testleri; Gözyaşı miktar ve kırılma zamanının tespiti.

Kliniğimizde uygulanan Tedavi metodları;

Argon lazer fotokoagulasyon; Diabetik retinopati ve diğer gözde hasar oluşturan damarsal hastalıklara bağlı oluşan ödem ve kanamalarda lazer ışınları ile problemli bölgelerin kontrol altına alınması(Pan retinal,grid ve fokal)

Retina tabakasındaki yırtık,delik ve tehlike oluşturabilecek dejenerasyon bölgelerin etrafının lazer ışınları ile emniyet altına alınması,

Retina önü subhyaloid tabakada görmeyi etkileyen kanamaları yapılan argon lazer atışları ile aşağıya doğru boşaltılıp düzelme sürecinin hızlandırılması

Punktum (gözyaşı drenaj sisteminin alt ve üst kapaklardaki başlangıç noktası) darlığında lazer ışınları ile punktum genişletme,kuru gözde ise tam tersi daraltma uygulanması.

Nd-Yag Lazer Kapsulotomi ; Katarakt ameliyatı sırasında göziçine konulan mercek arkasındaki şeffaf kapsülde opasifikasyon(toplumda yağlanma,kireçlenme ve tekrar katarakt oluşumu gibi farklı isimlendirmeler vardır) gelişebilir.Bu alan yag lazer ile tekrar berrak hale getirilir.

Nd-Yag Lazer İridotomi; Göz tansiyonunun bir alt tipi olan Açı kapanması glokomunda oluşan blok ,gözün iris denilen renkli kısmına yapılan Yag lazer atışları ile giderilir.

Göz içi ilaç enjeksiyonu; Yaşa bağlı Makula dejenerasyonu,diabetik retinopati,retinal damar tıkanıklıklarına bağlı gelişen retinal kanama,ödem,iskemi ve neovaskularizasyon( kalitesiz yeni damar oluşumu) durumlarında göziçine ameliyathanenin steril şartlarında toplam süresi 1-2 dakika süren Antivegf ve steroid enjeksiyonu uygulanması.

Fakoemülsifikasyon+IOL ; Çok küçük bir korneal kesi ile göz içine ulaşılıp, ultrasonografik olarak kataraktlı yanı özelliğini kaybetmiş göz merceğinin temizlenmesi ve sonra

Şaşılık,gözyaşı kanalı ve kapak Cerrahisi; Tıbbi zorunluluk ve /veya estetik olarak problem yaratan şaşılık,gözyaşı kanalı ve göz kapağı problemlerinin cerrahi olarak düzeltilmesi.

Kitle,kist ve dejeneratif oluşumların cerrahi olarak temizlenmesi: Piterjium(göz üstüne et yürümesi) lezyonunun nüks oranını azaltmak için otogreft (yama) yöntemi ile tedavisi ,pinguecula (göz akında yağ birikimi),şalazyon (arpacığın kistleşmesi) gibi birikimlerin cerrahi olarak eksizyonu.

Kontakt lens muayenesi; 4 farklı firmanın deneme lens setleri kullanılarak detaylı ve uygulamalı kontakt lens muayenesi.

(Devamı)
image

Atasam

Sağlık Grubu

Samsun'un Hastanesi" sloganı ile , Samsunlu doktorların güç birlikteliğiyle, yola çıkan Atasam Grup bölge insanına kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.


2006 yılında kurulan Atasam Hastanesi ve Atasam Çarşamba ve Atakum Tıp Merkezi toplam kalite anlayışı ile tıbbi etik değerlerden taviz vermeden, her biri alanında uzman hekimleri ve sağlık çalışanları ile güncel, koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetleri ile tıbbın gelişimine katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.

image

ATASAM

HASTANELER

Samsun'un ilk özel hastanelerinden biri olan Atasam Hastanesi, 7 katta toplam 5568. metrekare kapalı alana sahip olup, Samsun'da hastane mimarisi ile inşa edilen ilk hastane özelliğini taşımaktadır.