Beslenme ve Diyet
Ana Sayfa | Beslenme ve Diyet

Randevu

Randevu Almak İçin 0362 230 88 98 Nolu Telefonu Arayabilir veya Online Randevu Alabilirsiniz.

  • 0362 230 88 98


Beslenme ve Diyet


Beslenme; büyüme, yaşamın sürdürülmesi ve sağlığın korunması için besinlerin kullanılmasıdır. Toplumda genellikle beslenme bir hastalık oluşması durumunda dikkat edilecek bir kavram olarak görülmektedir. Fakat yapılan araştırmalarda bireysel diyet ve sağlık uygulamalarının düzeltilmesi, önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir. Bu yüzden Atasam Hastanesi Beslenme ve Diyet Departmanı olarak beslenme ve diyet üzerine kapsamlı hastalıklarda bireye özgü diyet programları ve beslenme eğitimleri konularında hizmet verilmektedir.

Günümüzde birçok hastalığın önlenmesinde, tedavisi sırasında ve hastalık sonrasında hastanın beslenme durumunun saptanarak, kişiye özgü, yeterli ve dengeli beslenme programları ile takip edilmesi gerekmektedir.

Koruyucu Beslenme

Çocukluk çağı beslenmesi

Yetişkinlerde karşılaştığımız birçok hastalığın tohumlarının çocukluk çağında atıldığını biliyor muydunuz? Çocuğunuza ne kadar doğru bir beslenme eğitimi veriyorsunuz, onlara nasıl örnek oluyorsunuz? Okulda beslenmesi doğru yönlendiriliyor mu? Eğer kafanızda soru işaretleri varsa beslenme ve diyet departmanımızdan çocuğunuza, hayatın erken dönemlerinden itibaren nasıl bir beslenme eğitimi verebileceğinizle ilgili danışmanlık alabilirsiniz.

Ergenlik çağı beslenmesi

Ergenlik dönemi, çocukların fiziksel özelliklerini en çok önemsedikleri dönemlerden biridir. Bu yaşlarda eğer doğru yönlendirilmezlerse kulaktan dolma yanlış bilgileri güzellik uğruna uygulayabilirler. Oysa hala büyüme ve gelişme çağındadırlar ve yanlış beslenme sistemleri ileride dönüşü olmayan, kalıcı hasarlara neden olabilir. Ergenlik çağındaki çocuğunuzda bu tarz eğilimler gözlemliyorsanız, hastanemiz diyetisyenlerinden danışmanlık alabilirsiniz.

Gebelik dönemi beslenmesi

Gebe kalmayı mı planlıyorsunuz? Ya da gebe olduğunuzu yeni mi öğrendiniz? Gebeliğiniz süresince hem bebeğin sağlıklı gelişimini sağlamak, hem gereğinden fazla kilo almamak hem de emziklilik döneminizde yapmanız gereken beslenme değişiklikleri ile ilgili departmanımızdan danışmanlık alabilirsiniz.

Diyet Uzmanız

Diyet tedavisi tıbbi bir tedavi sürecidir. Diyet uzmanı tarafından planlanıp yürütülmesi şarttır. Kısa sürede çok kilo vermeyi vadeden bilim dışı hazır diyetler sağlığımızda kısa ve uzun vadede ciddi sorunlara yol açar. Yanlış diyetler metabolizma hızının azalması, saçlarda dökülme, sinirlilik, yorgunluk, kabızlık, soğuğa tolerans azlığı, safra kesesi taşları ve adet düzeninde bozulma gibi birçok soruna neden olabilir. Ayrıca bu tür diyetler ilerleyen yaşlarda hiperlipidemi (kan yağlarının yüksek olması) , yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıklara da sebep olduğu bilinmektedir. Genellikle hikaye şu şekilde gerçekleşir. Karpuz diyeti, protein diyeti , İsveç diyeti gibi garip başlıkları olan, haftada 7-8 kilo verdireceğini vadeden bir diyet, bir şekilde elinize geçer. Bu uygulaması güç diyeti binbir sıkıntıyla uygularsınız ve bu süreçte halsizlik, baş dönmesi, kabızlık ve yukarıda belirttiğimiz diğer sorunlar hafif ya da belirgin bir şekilde yaşanmaya başlar. Biraz kilo verdikten sonra diyet bırakılır ve yavaşlayan metabolizma hızıyla birlikte verilen kilolar hızla ve fazlasıyla geri alınır. Birey bunu “ben zayıflayamıyorum yine başaramadım” şeklinde algılar. Görüldüğü üzere bu tarz diyetlerin psikolojik hasarları da oldukça fazladır. İlerleyen yaşlarda bu yanlış uygulamalar sonucu mesela şeker hastalığı görülebilir ve biz yıllar önce yaptığımız yanlış diyetin buna sebep olabileceğini o zaman düşünmeyiz. Bu program çerçevesinde diyet tedavisi bir diyet uzmanı tarafından yürütülür. Hastaya uygulanan indirek kalorimetre ile hesaplanan metabolizma hızı, vücut yağ/kas/su oranlarının ölçümleri ve kan parametreleri doğrultusunda kişiye özel enerji, karbonhidrat, yağ ve protein örüntüsü belirlenir. Kişiden alınan genel beslenme öyküsü çerçevesinde kişinin beslenme durumu saptanır. Bireyin yaşam standartları ve alışkanlıkları göz önünde bulundurularak kişinin uygulaması en kolay diyet tedavisi belirlenir ve haftalık olarak rutin takip edilir. Tedavi sürecinde tiroid hormonlarının oluşturduğu metabolik farklılıklar ışığında, diyet kullanılarak zayıflama hızlandırılır ya da yavaşlatılır.

(Devamı)
image

Atasam

Sağlık Grubu

Samsun'un Hastanesi" sloganı ile , Samsunlu doktorların güç birlikteliğiyle, yola çıkan Atasam Grup bölge insanına kaliteli sağlık hizmeti sunmaya devam ediyor.


2006 yılında kurulan Atasam Hastanesi ve Atasam Çarşamba ve Atakum Tıp Merkezi toplam kalite anlayışı ile tıbbi etik değerlerden taviz vermeden, her biri alanında uzman hekimleri ve sağlık çalışanları ile güncel, koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetleri ile tıbbın gelişimine katkıda bulunmayı ilke edinmiştir.

image

ATASAM

HASTANELER

Samsun'un ilk özel hastanelerinden biri olan Atasam Hastanesi, 7 katta toplam 5568. metrekare kapalı alana sahip olup, Samsun'da hastane mimarisi ile inşa edilen ilk hastane özelliğini taşımaktadır.