Çocuklarınızı Soğuktan Koruyun...

Çocuklarınızı Soğuktan Koruyun...

Çarşamba Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba AYÇİÇEK, havaların soğumasıyla birlikte çocukların enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riskinin yüksek olduğunu, alınacak basit önlemlerle hastalıklardan uzak durulabileceğini söyledi.

Çocukların kapalı ve kalabalık ortamlarda fazla tutulmaması geriktiğini kaydeden Atasam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Tuğba AYÇİÇEK, "Çocuklar soğuk havalarda üst solunum yolları olmak üzere damlacık yolu ile bulaşan enfeksiyonlara daha fazla yakalanmaktadırlar.Hastalıkları süresince okul, alışveriş merkezi gibi kalabalık ortamlardan uzak tutulmaları salgın riskini azaltacaktır. İlaveten, dış kulak yolu enfeksiyonları sonbahar ve kış aylarında artmaktadır. Kulakta ağrı, ateş, akıntı veya kaşıntı olması durumunda vakit kaybetmeden hekime başvurulmalıdır" diye konuştu.

Gözde oluşabilecek, kanlanma, çapaklanma, batma, yeşil akıntı, göz çevresinde şişme gibi şikayetlerle ortaya çıkan göz enfeksiyonlarının erken önlem alınmaz ve doğru tedavi edilmezse yaygın bir enfeksiyona dönüşebileceğinin altını çizen Atasam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Bektaş, Kirli eller ve kirli suyla gözlere temas edilmemesi gerektiğini söyledi. Bektaş, çocuklara hijyen konusunda eğitim verilmesi ve el yıkama alışkanlığının kazandırılmasının sağlanmasını istedi. Çocukların soğuktan korunması için alınması gereken önlemler hakkında tavsiyelerde bulunan Dr.İsmail Bektaş, çocukların yanından sigara içilmemesinin önemine vurgu yaptı.

Atasam Hastanesi Çarşamba Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba AYÇİÇEK," Anne ve babalar basit ama son derece önemli olan şu işlemleri gerçekleştirdiğinde kış ayları çocuklar için sorunsuz geçebilir. Hava sıcaklığına göre kıyafet giydirin. Çocuğunuzu abur cuburlardan uzak tutun, onun yerine meyve ve yoğurt gibi sağlıklı ara öğünler tüketmesini sağlayın. Asitli içecekler ve hazır meyve suları vermeyin. Mevsime göre uyku düzenini oluşturun, mutlaka rahat bir yatakta ve uygun bir ortamda uyumasını sağlayın. Son olarak ta huzurlu bir aile ortamının çocuk sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın" dedi.