Radyoloji

Radyoloji

►Bölüm Hakkında

Tamamen dijital teknoloji ile çalışan sistemlerden elde edilen dijital görüntüler, yine dijital ortamda arşivlenmektedir. Konvansiyonel yöntemlerde elde edilen görüntülere göre daha detaylı, inceleme süresi daha kısa, tanıda daha yeterli görüntüler elde edilebilmektedir ve bu görüntüler  uzman doktorlar tarafından incelenmektedirler

Mammografi incelemeleri

Meme görüntülemesinde yeni bir teknoloji olan Mamografi artık meme hastalıklarının teşhisinde ve meme kanseri taramasında temel tanı yöntemi olmuştur.  elektronik algılayıcılar kullanarak dijital ortamda görüntüler elde edilir. Daha sonra bu görüntüler yüksek çözünürlüklü özel monitörlerde incelenir. Büyütme, ölçüm ve kullanılan X-ışının dozuna bağlı olmadan kontrast ayarı gibi postprocessing işlemleri yapılabilir.

Mammografinin üstünlükleri:

İnceleme süresi kısadır. Çekimden sonraki 1 dk içinde görüntüler ekrandan izlenebilir. Görüntülerin yeterliliği konusunda bilgi sahibi olunur.
Radyasyon dozu  daha düşüktür.
Kontrast çözünürlüğü normal mamografiye göre daha yüksektir. Mikrokalsifikasyon ve küçük lezyonlar daha kolay ayırt edilebilir. Bu, özellikle yoğun ve fibrokistik meme dokusunun değerlendirilmesini kolaylaştrmaktadır.
Görüntüler dijital ortamda arşivlenmekte ve dijital olarak aktarılabilmektedir.
 

Ultrasonografi ve Doppler ultrasonografi incelemeleri

Gelişmiş ultrasonografi cihazlarının sahip olduğu yüksek çözünürlük, görüntü kalitesinin mükemmeliyeti tanısal kolaylık sağlamaktadır. Yenilenen ultrasonografi cihazlarımızla, özel olarak hazırlanmış odalarda hizmet vermekteyiz. Bölümümüzde tüm ultrasonografi incelemeler ve ultrasonografi eşliğinde girişimsel yöntemler uygulanmaktadır.
 

Bilgisayarlı Tomografi İncelemeleri

Atasam Hastanesi  BT" cihazını hizmetinize sunmuştur. Bu sistemle çok kısa sürede, çok ince kesitlerle geniş vücut alanları çok daha yüksek çözünürlükte incelenebilmekte ve böylece tüm toraks ve batın tetkikleri  tamamlanabilmektedir.