“EKMEKSİZ DİYET OLMAZ”

“EKMEKSİZ DİYET OLMAZ”

Beslenme ve Diyetetik  Uzmanı  İrem Damancıoğlu’dan ezber bozan açıklama
“EKMEKSİZ DİYET OLMAZ”
Atasam Hastanesi Beslenme ve Diyetetik  Uzmanı  İrem Damancıoğlu, “Zayıflama diyetleri uygularken veya sağlıklı beslenme düzeninde ekmek yememek oldukça yanlış. Çevrenizden en sık duyduğunuz cümlelerden biri  “ ekmeği kes zayıflarsın “ ın aslında hiçbir bilimsel dayanağı olmadığı gibi kilo vermeyi önlediği ve fiziksel performansı azalttığını söyleyebiliriz” diye konuştu.
Zayıflamak isteyen bireylerin, beslenmelerinden basit karbonhidratları ( şeker, çikolata, pasta, sütlü tatlılar… ) çıkardıkları için vücudun, özellikle de beynin ihtiyacı olan enerji gereksinimini ekmek grubundan sağlamaları gerektiğini kaydeden Damancıoğlu, “  Günlük beslenmemizde enerji kaynaklarının başında karbonhidratlar yer alır. Sağlıklı bir bireyin günlük alması gereken enerjinin %55-60’ ının karbonhidratlar tarafından sağlanması gerekir. Karbonhidrat kaynakları; sebze, meyve, buğday, arpa, yulaf ve bunlardan sağlanan ekmek, makarna gibi ürünlerdir. Bu ürünlerin rafine edilmeden, tam tane olarak tüketilmesi sağlık açısından en kıymetli halidir” dedi.
Atasam Hastanesi Beslenme ve Diyetetik  Uzmanı  İrem Damancıoğlu, “Diyetinizde bulunan karbonhidrat seçimini, kan şekerini hızla yükselten basit karbonhidratlar yerine,glisemik indeksi düşük, lif içeriği yüksek, uzun süre tokluk hissi sağlayan öğütülmemiş kompleks karbonhidratlardan yapmanız sağlık açısından daha faydalı olacaktır. Beyazlaştırılmış pirince göre kepekli pirinç veya bulgur, beyaz ekmek yerine tam buğday, tam tahıllı, kepek ya da çavdar ekmeği tercih edilmelidir. Tam tahıllı ekmekler metabolizma hızınızın düşmesine engel olur, yağ oranınızı düşürerek kilo kontrolünüze yardımcı olur, karın bölgesindeki yağlanmayı azaltarak kalıcı kilo kaybı sağlar ve kalorisi düşük olan ekmek kısa sürede enerji metabolizmasına katılarak enerji sağlar.  Ekmek tüketim miktarı, kişinin yaşına, cinsiyetine, fiziksel durumuna göre değişkenlik gösterir. Sağlıklı bir bireyin her öğün ortalama 2 dilim tam tahıllı ekmek tüketmesi fazla olmayacaktır” diye konuştu.